Lugupeetud eesistuja! Lugupeetud minister! Head kolleegid! Ma pean tunnistama, et mind ei rahuldanud need vastused, mille me praegu saime lugupeetud välisministrilt. Mind ei rahuldanud vastused seoses Ukrainaga, sest mulle isiklikult jäi mulje, et Ukraina suunal on meie poliitika halvasti planeeritud selles tähenduses, et me siiski päris täpselt ei tea, kes sealt meile tuleb. Meil on suhteliselt segapuder, kas need tulijad tulevad seoses perekondlike sidemetega, kas need tulijad võivad olla hoopiski inimesed, kes toetavad Venemaa poliitikat Ukraina ja teiste Venemaa naaberriikide suhtes. Kas meil on lõppude lõpuks kontroll nende dokumentide üle, mida nad kasutavad või ei ole. Ka minister tunnistas, et ta ei või sajaprotsendiliselt vastata, et ta teab, kas meil on see kontroll täielikult olemas või ei ole. Veel vähem mind rahuldas aga ministri selgitus, mis ei olnud isegi vastus, seoses Euroopa pagulaskriisiga. Mis mind ei rahulda? Mind ei rahulda see, et meil kogu aeg koputatakse südametunnistuse peale, et me peame olema eurooplased. Me oleme eurooplased. Mind ei rahulda see, et meile räägitakse kogu aeg sellest, kuidas me peame olema solidaarsed. Me oleme solidaarsed. Me oleme käinud kõikides kriisikolletes oma sõduritega – Iraagis, Afganistanis. Me oleme Kesk-Aafrika Vabariigis, me oleme Malis, me oleme Liibanonis. Ma ei näe, kus on Eesti jätnud midagi kahe silma vahele ega ole ilmutanud oma solidaarsust, tahet julgeolekut luua, mitte ainult seda tarbida. Sellest seisukohast on täiesti arusaamatud niisugused vihjed, nagu me peaksime olema veel kuidagi ortodokssemalt euroopameelsed ja kohusetundlikumad, kui me juba niikuinii oleme.
Ja veel, mind absoluutselt ei rahulda see väide, nagu me oleksime suveräänsed ja otsustaksime ise, keda me vastu võtame. Me ei ole suveräänsed, sest me laseme endale sisuliselt ette kirjutada. Euroopa Liidu asjade komisjon ei ole andnud Vabariigi Valitsusele luba ega kooskõlastust võtta vastu rohkem niinimetatud pagulasi, kes tegelikult on heaoluimmigrandid, kui 150 + 30. Euroopa Liidu asjade komisjonis viimasel koosolekul ei kooskõlastatud järgnevate 300 ja midagi peale immigrandi vastuvõtmist. Järelikult, valitsus tegelikult ei tegutse praegu kooskõlas parlamendis selgelt antud mandaadiga, seda mandaati pole valitsus saanud. Rääkida siin suveräänsusest on lihtsalt kohatu.
Me teeme järjekordselt seda, mida meilt sisuliselt nõutakse. Kui Saksamaa teatab, et ta võtab vastu 800 000 immigranti ja siis ühel hetkel teatab, et aga ma ikkagi rohkem ei suuda võtta, kui need, kes juba on, ja nüüd ülejäänud tuleb ära jagada, siis see on kokkulepete ja teiste riikide hea tahte kuritarvitamine. Kui Itaalia ja Kreeka sisuliselt keelduvad oma piire valvamast ja osalevad valitsuste tasemel inimkaubanduses, siis ei ole mõtet rääkida meile siin Eestis vajadusest valvata Schengeni piire. Muide, me neid Schengeni piire hakkasime ilmselt natuke kohusetundlikumalt valvama alles pärast seda, kui paljude siinviibijate rinnas kantava kollase lindi ohver Eston Kohver Eestist rööviti või piirilt rööviti. Rääkida selles olukorras Schengeni piiride valvamisest on samuti kohatu. Teeme asjad selgeks. Eesti ei käitu suveräänse riigina, nii nagu peab. Riigikogu liikmed soovivad valitsusele meelde tuletada, et see on vajalik, et me käituksime suveräänse riigina. Aitäh!

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama