Uurimiskomisjon ei tegelenud kriminaalmenetluse all oleva korruptsioonijuhtumi täpsete asjaolude väljaselgitamisega: see on uurimisorganite pädevuses, kuid üldpilt asjaoludest, mis võimaldasid sellise olukorra tekkimist sai selgeks.

Tallinna Sadama juhtum on kriminaalne korruptsiooni, hoolimatuse, asjatundmatuse ja vastutamatuse sasipundar, mis ulatus sadama juhtkonnast nõukokku ning asjaomaste ministrite ja valitsuserakondade tagatubadesse, ütles uurimiskomisjoni liige Henn Põlluaas.

Põlluaasa sõnul vastutavad Tallinna Sadamas toimunu eest kõik tänased võimuerakonnad: Reformierakond, Sotsiaaldemokraadid ja IRL. „Need erakonnad, nende juhid ja tagatoad on määranud oma inimesi sadama nõukokku, nende majandus- ja rahandusministrid on otseselt vastutanud sadama tegevuse üle. Paraku näitab Tallinna sadama juhtum, et poliitilist vastutust Eestis ei ole, vastasel juhul astuks valitsus tagasi.“

Sadama juhtimist ja tegevust mõjutasid oluliselt võimuerakondade vahelised kokkulepped ja ka erimeelsused. Välistada ei saa ka rahalisi seoseid Tallinna Sadama ja suurparteide kontorite vahel, kuid nende seoste väljatoomine ei olnud komisjoni võimaluste piirides. See jääb Kapo ülesandeks. Avalikkuse ja äriühingu huvid olid poliitiliste eesmärkide kõrval kahjuks teisejärgulised, nentis Põlluaas.

„Võimuerakondade poolt toimuv sadama nõukogu, sponsorkomitee ja auditikomitee kohtade jaotamine omavahel, inimeste määramine mitte kompetentsi, vaid poliitilistel kaalutlustel, sekkumine riigiettevõtte tegevusse ja otsustusprotsessi ning erakondlikest huvidest kantud kemplused nõukogus, tekitasid asjatundmatuse, vastutamatuse ja kontrollimatuse olukorra, mis võimaldas vohada laialdastel rikkumistel, korruptsioonil ja süstemaatilisel altkäemaksuvõtul,“ ütles Henn Põlluaas.

Uurimiskomisjon tegi terve rea ettepanekuid, kuidas parandada riigi äriühingute juhtimist. Loodame, et sellest on kasu ja neid ettepanekuid võetakse arvesse.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama