Järjekordne populaarsusuuring näitab EKRE ja rahvuskonservatiivse maailmavaate jätkuvat võidukäiku.

Juulis tõusis rekordiliselt kõrgele Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus, mis jääb vaid kahe protsendipunktiga maha populaarsuselt teisest poliitilisest jõust, Keskerakonnast, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor juuli lõpus läbiviidud küsitlusest.

Nii kõrge pole EKRE toetus Emori uuringus varem kunagi olnud, erakonna eelmine reitingu lagi oli aprillis, kui seda toetas 19,1 protsenti kodanikest, kirjutab BNS.

EKRE on kõige populaarsem meeste seas, kellest 28,1 protsenti toetavad rahvuskonservatiive. Eestlaste kui rahvuse seas on EKRE 26,2 protsendiga teisel kohal, samas kui Keskerakonda toetab vaid 12,8% küsitletud eestlastest, sotsidel on selleks arvuks 12,9 ja Isamaal 6,5.

Venelastest toetab Keskerakonda 69,3%, EKRE-t aga vaid 3,8 protsenti, mis annab hea tausta Vene mõjuagentide otsingutes – venekeelne kogukond hindab ikka omasid, kes slaavlastele immigratsiooniuksi paotavad.

Kolmanda reitinguga Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus oli kõrgeim keskmises vanuserühmas, kus neid pooldas 25,3 protsenti vastanutest. Vanemas vanuserühmas pooldas EKRE-t 23,6 ja nooremas 15,1 protsenti vastanutest.

Kuna küsitluses vaadeldi inimesi ka jõukuse järgi, siis inimeste seas, kelle pere sissetulek ühe inimese kohta oli möödunud kuul üle 900 euro või siis suuruses 500-900 eurot, oli EKRE kolmandal positsioonil ning jõukusastmes sissetulekuga kuni 500 eurot teisel.

Kõrgharidusega vastajatest pooldas EKRE-t 15,7 protsenti vastanutest, keskharidusega vastajatest 24,9 protsenti, põhiharidusega vastajatest aga 23,3%. Kuivõrd propagandasõjas on alati EKRE-t seostatud madala haridusega toetajatega (mitte et rahvuskonservatiivid neid halvustaks), siis tasub tähele panna, et põhiharidusega inimeste seas on kõige populaarsem just Reformierakond, keda toetab 42,5% sellest haridusgrupist.

Populaarsusuuringutesse tasub alati suhtuda teatud reserveeritusega, sest palju sõltub nii metoodikast kui ka küsimustikust. Kahjuks ei saa välistada ka kallutatust, sest teadaolevalt teevad paljud kindla eelistuseta inimesed valikuid populaarsustabelite järgi, eelistades anda oma hääl eeldatavatele võitjatele, et see kaotsi ei läheks — see paneb uuringufirmadele peale poliitilise surve näidata EKRE-t kaotajana ja Reformierakonda võitjana. Sellest survest ei tundu uuringufirmad puutumatuna jäänud olevat.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama